Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014

Υποψήφιο για τα ευρωπαϊκά βραβεία eTwinning 2014 το έργο μας!

Το έργο "Europe...Time goes by" με το οποίο ασχοληθήκαμε στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning, το σχολικό έτος 2012-13, επιλέχθηκε στα 10 καλύτερα της Ευρώπης και είναι υποψήφιο για τα ευρωπαϊκά βραβεία του 2014. Οι τελικοί νικητές θα ανακοινωθούν το Μάρτιο, όμως το γεγονός ότι το σχολείο μας διακρίθηκε ανάμεσα σε χιλιάδες έργα σχολείων της Ευρώπης είναι πολύ σημαντικό!

Διαβάστε την ανακοίνωση και τον κατάλογο των υποψηφίων εδώ.

Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας

Το σχολείο μας βραβεύτηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για το έργο του προγράμματος eTwinning "Europe... time goes by" στο οποίο συμμετείχαμε το σχολικό έτος 2012-13.

Τετάρτη 29 Μαΐου 2013

Απονομή Εθνικής Ετικέτας Ποιότητας eTwinnning

Το σχολείο μας πήρε την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας (National Quality Label) για τη συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning της σχολικής χρονιάς 2012-13.

Δευτέρα 6 Μαΐου 2013

Η συμμετοχή μας στο eTwinning για το σχ.έτος 2012-13

Το Δημοτικό Σχολείο Άνω Σύρου συμμετέχει για το σχολικό έτος 2012-13 στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με το έργο: EUROPE...time goes by (Ευρώπη... ο καιρός κυλά) και συνεργαζόμενα σχολεία από την Ισπανία, την Πολωνία και τη Μεγάλη Βρετανία.

Ο ιστοτόπος αυτός αποτελεί το χώρο δημοσίευσης των εργασιών μας. Ο επίσημος χώρος ανάρτησης των εργασιών του έργου βρίσκεται στη διεύθυνση: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p82698

Παρασκευή 3 Μαΐου 2013

Αξιολόγηση προγράμματος (2)

Αυτό το σύννεφο λέξεων παρουσιάζει κάποιες από τις έννοιες που διαπραγματευτήκαμε και τις εντυπώσεις μας από τους εφτά περίπου μήνες που ασχοληθήκαμε με το έργο eTwinning.

Αξιολόγηση προγράμματος

Η αξιολόγηση αποτελεί ένα πολύ σημαντικό μέρος του έργου.
Με αυτή προσπαθούμε να διερευνήσουμε όχι μόνο τον τρόπο που οι μαθητές μας έχουν εργαστεί και  απολαύσει το έργο, αλλά και τον τρόπο που οι γονείς και άλλοι φορείς έχουν εμπλακεί σε αυτό.
Χρησιμοποιείται διάγραμμα για την αξιολόγηση των μαθητών καθώς και εφαρμογές όπως το GoAnimation και το Glogster.

Στο παρακάτω glogster φαίνονται περιληπτικά κάποιες από τις δραστηριότητες με τις οποίες ασχοληθήκαμε κατά τη διάρκεια του προγράμματος και τα οφέλη που είχαμε από αυτό.

Το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού

Απρίλιος-Μάιος 2013

Τα παιδιά, δουλεύοντας σε ομάδες, καλούνται να εκτελέσουν κάποιες δραστηριότητες που σχετίζονται με όσα έμαθαν στο πρόγραμμα. Για να βρουν κάποιες απαντήσεις πρέπει να επικοινωνήσουν με παιδιά από άλλες χώρες, να ψάξουν στο TwinSpace ή στο διαδίκτυο. Στους μαθητές κάθε χώρας έχουν ανατεθεί διαφορετικές εργασίες. Το δικό μας φύλλο εργασίας.

Μερικές στιγμές από την εργασία μας:

Make a video of your own at Animoto.