Aerospace in Class

Το Δημοτικό Σχολείο Άνω Σύρου συμμετέχει στην πιλοτική εφαρμογή της δράσης Aerospace in Class. Η συγκεκριμένη δράση που αφορά το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον της αεροπλοϊάς και πως μπορεί αυτό να διδαχθεί σε μαθητές και μαθήτριες Δημοτικού Σχολείου, συνδιοργανώνεται από το European Schoolnet και το Airbus Foundation.

Το σχολείο μας είναι από τα ελάχιστα σε όλη την Ευρώπη που συμμετείχε και στις δύο αρχικές φάσεις της δράσης. Πιο συγκεκριμένα, τον Μάιο του 2020 η Ε Τάξη (2019 – 2020) συμμετείχε στην πρώτη φάση εφαρμογής και αξιολόγησης των σεναρίων που δημιουργήθηκαν. Στη συνέχεια τον Οκτώβριο του 2020 η Γ, η Δ και η Ε τάξη (2020 -2021) συμμετείχαν στη δεύτερη φάση της εφαρμογής και αξιολόγησης διδακτικού σεναρίου που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Aerospace in Class.