She sells seashells (Στ Τάξη)

Το σχολικό έτος 2022 – 2023, οι μαθήτριες και οι μαθητές της ΣΤ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Άνω Σύρου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής γλώσσας, συμμετείχαν στο πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο “She sells seashells”. Οι μαθητές/ μαθήτριες διερεύνησαν τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις της υιοθέτησης λανθασμένων καταναλωτικών προτύπων με έμφαση στη ρύπανση και την υποβάθμιση του φυσικού περιβάλλοντος των παραθαλάσσιων περιοχών. Ζωγράφισαν, ηχογράφησαν, είδαν ντοκιμαντέρ, κατέγραψαν σε χαρτί τα  συνθήματά τους, κι όλα αυτά ταιριάξανε σε ένα βίντεο κλιπ με το οποίο μας στέλνουν το δικό τους μήνυμα για την προστασία των παραλιών μας.