eTwinning Κινητικότητα στην Ιταλία

Την εβδομάδα 26 Μαΐου έως 01 Ιουνίου αντιπροσωπεία του Δημοτικού Σχολείου Άνω Σύρου, αποτελούμενη από 6 μαθητές και μαθήτριες και 2 εκπαιδευτικούς, συμμετείχε στη δεύτερη διά ζώσης κινητικότητα του του eTwinning έργου με τίτλο «Pathways for Life extended» στο Castel San Giovanni της Ιταλίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, κατά τη διάρκεια της κινητικότητας παρουσίασαν τη χώρα και την πόλη μας και τις δράσεις του σχολείου μας. Ακόμη, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν, να συζητήσουν και να συνεργαστούν με παιδιά από το Δημοτικό Σχολείο Tina Pesaro, να συμμετάσχουν σε δραστηριότητες φυσικής άσκησης εντός και εκτός του σχολείου υποδοχής, να λάβουν μέρος σε δημιουργικές δραστηριότητες, να περιηγηθούν σε σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος, να δοκιμάσουν τοπικές γεύσεις και να επισκεφτούν το κέντρο της πόλης του Μιλάνο.

Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να δείτε μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα από την κινητικότητα: