Blue School

Το Δημοτικό Σχολείο Άνω Σύρου από τον Ιούνιο του 2024 είναι μέλος του Δικτύου των Blue Schools.

Η κατανόηση της επιρροής των υδάτινων μαζών (θάλασσα, ωκεανός κτλ) σε εμάς – τους ανθρώπους – και η δική μας επιρροή στον ωκεανό είναι γνωστή ως Ocean Literacy. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναγνωρίζει την επείγουσα ανάγκη να ενισχυθεί η θαλάσσια παιδεία των ευρωπαίων πολιτών ως κρίσιμο στοιχείο της εφαρμογής της αειφόρου διαχείρισης των ωκεανών. Ο Συνασπισμός EU4Ocean συγκεντρώνει οργανισμούς, έργα και άτομα που έχουν δεσμευτεί να προωθήσουν τον αλφαβητισμό στους ωκεανούς σε όλη την Ευρώπη. Το Δίκτυο των Ευρωπαϊκών Μπλε Σχολείων είναι ένας από τους τρεις πυλώνες του Συνασπισμού, που έχει καθιερωθεί ως κόμβος για όλα τα σχολεία και τους δασκάλους που προσπαθούν να εμπλέξουν τους μαθητές με ωκεάνια θέματα και να εκπαιδεύσουν μια νέα γενιά νέων πολιτών με γνώσεις για τους ωκεανούς. Η ιδέα ενός Ευρωπαϊκού Μπλε Σχολείου εξελίχθηκε από την τεχνογνωσία στη ναυτική εκπαίδευση που συγκεντρώθηκε από διαβουλεύσεις με δασκάλους και εκπαιδευτικούς σε όλη την Ευρώπη. Αναγνωρίζει την ποικιλία των πολιτισμών και των σχολικών κοινοτήτων από τα 27 κράτη μέλη της ΕΕ και υπερασπίζεται την έννοια της ανοιχτής εκπαίδευσης – ενθαρρύνοντας την ανάπτυξη τοπικών συνεργασιών για να γίνει το μαθησιακό πλαίσιο σχετικό.