Erasmus+ Κινητικότητα στο Μάριμπορ

Την εβδομάδα 14 έως 18 Μαρτίου αντιπροσωπεία του Δημοτικού Σχολείου Άνω Σύρου, αποτελούμενη από 8 μαθητές και μαθήτριες και 2 εκπαιδευτικούς, συμμετείχε στη τρίτη διά ζώσης κινητικότητα του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ229 – 2019-1-IT02-KA229-062301_3 και τίτλο «Healthy Styles – Pathways for Life» στο Μάριμπορ της Σλοβενίας, με συμμετοχή σχολείων από την Ιταλία, τη Σλοβενία και την Ισπανία. Δυστυχώς, δεν ήταν δυνατή η συμμετοχή του σχολείου από τη Λετονία, λόγω της κατάστασης στην ανατολική Ευρώπη.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, κατά τη διάρκεια της συνάντησης παρουσίασαν τη χώρα και την πόλη μας, τις δράσεις του σχολείου μας καθώς και ένα βιβλίο σχετικά με τη χρήση του πλαστικού. Ακόμη, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν, να συζητήσουν και να συνεργαστούν με παιδιά από τα συνεργαζόμενα σχολεία, να συμμετάσχουν σε δραστηριότητες φυσικής άσκησης εντός και εκτός του σχολείου υποδοχής, να μαγειρέψουν υγιεινές συνταγές, να περιηγηθούν σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος και να επισκεφτούν τα χιονισμένα βουνά της Σλοβενίας και να συμμετέχουν σε αθλητικές δραστηριότητες στο χιόνι.

Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να δείτε μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα από την κινητικότητα: