Παιδαγωγικός Οδηγός eTwinning

Κάθε χρόνο η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning, εκδίδει έντυπα και ψηφιακά τον Παιδαγωγικό Οδηγό eTwinning με τα βραβευμένα έργα που στόχο έχει να προωθήσει καλές πρακτικές, να δώσει ιδέες σε νέους eTwinners αλλά και να αναγνωρίσει τη δουλειά εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών. Στον φετινό οδηγό περιλαμβάνονται έργα που διακρίθηκαν στον 14ο και στον 15ο Εθνικός Διαγωνισμό eTwinning, μεταξύ των οποίων και το έργο STEAM Challenges.

Στο έργο συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ Τάξης (2019 – 2020) του Δημοτικού Σχολείου Άνω Σύρου. Το έργο είχε κύριο θέμα τις Επιστήμες STEAM (Φυσική, Τεχνολογία, Μηχανική, Τέχνη και Μαθηματικά) και υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2019 – 2020 σε συνεργασία με το Ecole Εuropene de Bruxelles I και το 5ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης.

Εδώ μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του έργου στον παιδαγωγικό οδηγό.