Η Αλίκη στη Χώρα των Δεξιοτήτων – Stop Motion Animation

Η φετινή σχολική χρονιά για το Δημοτικό Σχολείο Άνω Σύρου και το 16ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας τελείωσε με τον πιο δημιουργικό τρόπο! Συνδυάζοντας το eTwinning με τα Εργαστηρίων Δεξιοτήτων υλοποιήθηκε το έργο “Η Αλίκη στη Χώρα των Δεξιοτήτων“.Στον Θεματικό Άξονα «Δημιουργώ & Καινοτομώ» και αξιοποιώντας το Πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων «Stop Motion Animation: Όταν οι εικόνες κινούνται» οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης των δύο σχολείων δημιούργησαν συνεργατικά τις δικές τους ταινίες stop motion animation!

Oι μαθητές/τριες του ενός σχολείου έγραψαν το σενάριο και οι συνεργάτες τους ανέλαβαν τη σκηνοθεσία και την παραγωγή της ταινίας! Τα παιδιά γνώρισαν όλα τα στάδια δημιουργίας ταινιών stop motion animation και εξοικειώθηκαν με τη συγγραφή του σεναρίου, τη δημιουργία storyboards, τη σκηνοθεσία, την παραγωγή και το μοντάζ των δικών τους ταινιών. Η συμμετοχή των παιδιών ήταν ενεργή, ο ενθουσιασμός τους μεγάλος και εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες ευχαριστηθήκαν πολύ την όλη διαδικασία!

Η ταινία μας “Supercloud &; Raingirl” για την κλιματική αλλαγή:

H ταινία μας «H Aλίκη που θέλει όλο να χορεύει» αφιερωμένη στο δικαίωμα των παιδιών στην ελευθερία έκφρασης:

H ταινία μας «Ο Superbike σώζει την πόλη από τα καυσαέρια» για την οδική ασφάλεια και το περιβάλλον: