Erasmus+ Κινητικότητα στην Ελλάδα

Την εβδομάδα 30 Μαΐου – 03 Ιουνίου το Δημοτικό Σχολείο Άνω Σύρου είχε τη χαρά να διοργανώσει την τέταρτη διά ζώσης κινητικότητα του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ229 – 2019-1-IT02-KA229-062301_3 με τίτλο «Healthy Styles – Pathways for Life».

Συνολικά σαράντα εκπαιδευτικοί, μαθητές και μαθήτριες από την Ιταλία, την Ισπανία, τη Σλοβενία και τη Λετονία επισκέφτηκαν τη Σύρο και το σχολείο μας για πέντε ημέρες. Οι συμμετέχοντες/ουσες έλαβαν μέρος σε δραστηριότητες, σύμφωνα με τους στόχους της σύμπραξης, για την ευαισθητοποίηση μικρών και μεγάλων για την προστασία του περιβάλλοντος και την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής (προστασία της χλωρίδας της Σύρου, εργαστήριο ρομποτικής για την υγιεινή διατροφή, επιπτώσεις κλιματικής αλλαγής κ.α.). Παράλληλα, οι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον πολιτισμό και την κουλτούρα τη Σύρου μέσω επισκέψεων σε κάποια από τα πιο χαρακτηριστικά μέρη και κτίρια του νησιού.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά για την πολύτιμη βοήθειά τους, τους:

• Χαρούλα Σκαβάκη, για την ξενάγηση στη Δημοτική Βιβλιοθήκη
  • Ειρήνη Δράκου, για την ξενάγηση στο Δημαρχείο
  • Αγγελική Παριώτη και Ντορίνα Μαρκάι, σπουδάστριες του ΔΙΕΚ Σύρου, για την ξενάγηση στο κέντρο της Ερμούπολης
  • Χρήστο Κόλλια και Αλεξία Τζεφρίδη, για το εικαστικό και περιβαλλοντικό εργαστήρι στο ΚΕΠΕΑ Σύρου
  • Αχιλλέα Δημητροπουλο, για την ξενάγηση στο Ενυδρείο Κινίου
  • Ειρήνη Μαραγκού, για την προετοιμασία και τον συντονισμό των αθλητικών δραστηριοτήτων στην παραλία του Κινίου
  • Αντώνη Καπέλλα, για τη ρύθμιση του ήχου και των φώτων
  • Γονείς Στ Τάξης, για τα κεράσματα που προσέφεραν

Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να δείτε μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα από την κινητικότητα: