Παράσταση χοροθεάτρου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της τρίτης και της τετάρτης τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της θεατρικής αγωγής με την κ. Νίκη είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση Pixel, από τον διεθνώς βραβευμένο δημιουργό Mourad Merzouki, Centre chorégraphique national de Créteil, 2014.

Το Pixel είναι μία σύγχρονη διαπολιτισμικη παράσταση χοροθεατρου στην οποία χορευτές από Ταϊβάν, Αλγερία και Γαλλία χορεύουν με παρτενέρ.. ειδικά σχεδιασμένα γραφικά σε δύο οθόνες πάνω στη σκηνή με συνδυασμό τεχνικων από χιπ χοπ, πολεμικές τέχνες, τσίρκου και σύγχρονου χορού. Πώς και πόσο ο σύγχρονος άνθρωπος είναι εγκλωβισμένος μέσα στα πιξελ της τεχνολογίας; Μας συμπληρώνει ή μας περικλείει; Από την πλατφόρμα πολιτισμού arte.tv.