Cultural Heritage Agents

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε Τάξης είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στη δράση The mSchools Challenge, μια πρωτοβουλία για τη χρήση περιεχομένου STEM στη διδασκαλία.

Πιο συγκεκριμένα, έγινε προσπάθεια καταγραφής ιστορικών κτηρίων στον μεσαιωνικό οικισμό της Άνω Σύρου, ως εξής:

• Η κ. Ειρήνη Γρατσία, αρχαιολόγος και αρχιτέκτονας, μέλος της Monumenta μίλησε στα παιδιά για την αξία των ιστορικών κτηρίων, τους λόγους διατήρησης τους και τη διαδικασία καταγραφή τους.
  • Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεκίνησαν την περιήγηση στον οικισμό της Άνω Σύρου και χρησιμοποιώντας τα έντυπα, που μας έδωσε η κ. Γρατσία, και tablet κατέγραψαν κτήρια που βρίσκονται κοντά στο σχολείο.
  • Δημιουργήθηκε ένας χάρτης που περιλαμβάνει τις φωτογραφίες και τις πληροφορίες που συνέλεξαν τα παιδιά.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικές φωτογραφίες από τις δράσεις:

Για να δείτε τον χάρτη με τις καταγραφές πατήστε την παρακάτω εικόνα: