Digital Problem Solver

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α Τάξης και της Ε Τάξης συμμετείχαν στη δράση Digital Problem Solver στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας STEM Professionals Go Back to School του STEM Discovery Campaign 2023.

Με αφορμή τη δράση αυτή, επισκέφτηκε το Δημοτικό Σχολείο Άνω Σύρου η κ. Μπέτυ Χατζησαββίδου, η οποία εργάζεται ως UX/UI Designer. Τα παιδιά των δύο τάξεων είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ανάγκη για τον σωστό σχεδιασμό των αντικειμένων στον πραγματικό και τον ψηφιακό κόσμο καθώς και κάποιες σημαντικές πτυχές του συγκεκριμένου επαγγέλματος. Η κ. Χατζησαββίδου, την οποία ευχαριστούμε ιδιαίτερα, απάντησε σε όλες τις απορίες των μαθητών/τριών και βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο εργάζεται ένας UX/UI Designer και ότι σχεδόν καθημερινά πρέπει να βρίσκει λύσεις σε προβλήματα του ψηφιακού κόσμου.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη δράση, μπορείτε να διαβάσετε εδώ και εδώ.